YER TUTUCU TEDAVİSİ

Süt dişlerinin en önemli işlevlerinden biri de altlarındaki kalıcı dişleri çıkana kadar korumaktır. Süt dişlerinin sürmesi ve daimi dişlerin sürmesi oldukça hassas bir süreçtir ve bu süreçte yapılacak yanlış bir müdahale ileride ciddi ortodontik sorunlara yol açabilir. Bu nedenle süt dişlerinin korunması, çürüklerin önlenmesi ve erken kaybedilmesi durumunda konumlarının korunması özellikle diş estetiği açısından oldukça önemlidir.

Erken Süt Dişi Kaybı Nedir?

Süt dişi; enfeksiyon, aşırı ilerleyen çürükler, diş kökü rezorpsiyonu, yetersiz anne sütü alımı, genetik faktörler, yanlış biberon,emzik veya gece anne sütü kullanımı, parmak emme gibi nedenlerle olması gerekenden daha erken kaybedilebilir. Bu kayıplar ileriki yıllarda birçok ortodontik soruna yol açabileceğinden yer tutucu kullanımının gerekliliği uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir.

Yer Tutucu nedir?

Yer tutucular, daimi dişler sürmeden önce kaybedilen süt dişlerinin yerine sabitlenebilen veya hareket edebilen yardımcı cihazlardır. Yer tutucular, kaybedilen dişlerin boşluğuna bitişik dişlerin kaymasını ve dişin üste veya alta karşılık gelen uzamasını önlemek için yapılır. Böylece diş çürüğü, kapanış bozuklukları, konuşma ve çiğneme fonksiyonları düzenlenir.

Yer Tutucu Nasıl Yapılır

Yer tutucu cihaz, Çocuk Diş Hekimi Altar Ateş’in laboratuvarında, kişinin kişisel ve ağız içi ölçülerine uygun olarak hazırlanır.

Loading

Yorumlar kapatıldı.