GENEL ANESTEZİ

Çocuğunuzun Diş Tedavisinde Genel Anestezi mi Sedasyon mu?

Diş ağrısı ve/veya enfeksiyonu olan küçük çocukların her yaşta tedavi görmesi gerekir; bu bazen çocuğunuzun genel anestezi veya sedasyon alması gerektiği anlamına gelebilmektedir. Elbette bunun birçok nedeni var. Bazı diş prosedürleri çocuğunuzun tamamen hareketsiz yatmasını gerektirir, davranışlarında düzeltilmesi gereken çok şey olabilir veya diş aletlerinin gürültüsü korkutucu olabilir. Amaç her zaman en güvenli, en acısız tedaviyi sağlamaktır.

Çocuklarda Diş İşlemlerinde Genel Anestezi veya Sedasyon Ne Kadar Güvenli?

2019’da Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi (AAPD), diş hekimlerinin çocuklara derin sedasyon veya genel anestezi uygularken izlemesi gereken mevcut kılavuzlarını güncelledi. Buna göre bu kişilerden biri işlemi yapan çocuk diş hekimi, diğeri ise diş hekimi asistanı olacaktır.

Aşağıdaki bilgiler, çeşitli sedasyon ve anestezi türlerine ait genel bir bakış sağlar. Ebeveynlerin seçeneklerini bilmesi önemlidir. Randevu almadan önce çocuğunuzun çocuk diş hekimi ile çocuğunuzun diş tedavisi için istediğiniz sedasyon veya anestezi türü hakkında biraz bilgi verelim. 

Genel anestezi ve sedasyon tedavileri çocuğunuzn diş tedavilerinde rutin olarak ilk basamak tedavi seçeneği olarak kullanılmamalıdır. Her ne kadar güvenli bir işlem olsa da çocuğunuzun koltukta yaptıracağı tedavi ile karşılaştırılınca bazı ameliyat sonrası komplikasyon risklerini içermektedir. Genel anestezilerin çocukta yan etki gösterme olasılığı güncel kaynaklara göre %0,4′ tür. Bu yüzden genel anestezi ve sedasyon ihtiyacı olduğunu Davranışsal yönlendirme tekniklerini kullandıktan sonra tedavilerini yaptırmayan çocuğumuz pek az sayıda bulunmaktadır.

 

 

 

Loading

Yorumlar kapatıldı.